Poznávací zájezd do Trestu, Aquilei a na zámek Miramare na Den Studentů

Aquileia

Aquileia je italské město v oblasti Friuli-Venezia Giulia, v provincii Udine. Antické pozůstatky a patriarchální bazilika byly v roce 1998 zapsány do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Kromě památek je Aquileia známá jako vinný region, produkují se zde kvalitní červená vína. Dějiny Aquileie jsou velmi pestré, má bohaté památky, bazilika v Aquilei patří mezi největší v Itálii. V římské době zažilo město svůj největší rozmach. Dnes je Aquileia pouze malým městečkem. Můžeme zde však obdivovat památky, připomínající slavnou minulost. Z římské doby tu stojí zříceniny římského fóra, mauzoleum, ruiny říčního přístavu, římské pohřebiště a nejvíce známé jsou raně křesťanské mozaiky v interiéru baziliky, které pocházejí z prvního komplexu, ze 3. stol. Z raně křesťanské doby je i dodnes stojící baptisterium před budovou baziliky, jejíž fasáda pochází z přestavby prvního komplexu ze 4. stol. Kromě toho jsou zde další mozaiky, z oratorií a římských domů vedle baziliky a oproti ní, a dále raně křesťanské mozaiky ve Starokřesťanském Muzeu (Museo Paleocristiano), kde stála další bazilika ze 4. stol. Veměstě je i Archeologické muzeum, kde jsou různé římské sochy, mozaiky z římských lázní a veliká sbírka římských prstenových gem, mincí a římských skleněných nádob.

Terst

Terst je přístavní město u Jaderského moře v Itálii, přímo na hranici se Slovinskem. Je hlavním městem autonomní oblasti Friuli-Venezia Giulia a provincie Trieste. Terst býval nejdůležitějším přístavem Rakouska-Uherska, což mu vtisklo středoevropský a zároveň mnohonárodnostní ráz; vedle převládajících Italů zde žily komunity většiny národů a náboženství monarchie. Středem města je náměstí Piazza Unità d’Italia (náměstí Jednoty Itálie), kde stojí množství paláců především z 19. století, včetně radnice (Palazzo del Municipio).

Nejvýznamnější památky Terstu

Mezi nejvýznamnější památky Terstu patří zámek Miramare, který si nechal v letech 1856–1860 zbudovat Maxmilián I. Mexický; nachází se na pobřeží na severním okraji města. Ve středu města se nalézá hrad San Giusto, v současnosti s expozicí historických zbraní a římským lapidáriem. Z hradeb se nabízí kruhový výhled na město a okolí. Ze starověku se dochovaly zbytky římského divadla a baziliky, ze starších kostelů především katedrála San Giusto, umístěná poblíž hradu. Je zde také srbský pravoslavný chrám, luteránský kostel a synagoga. Budova divadla Teatro Verdi byla postavena roku 1798 v neoklasicistním stylu. Kuriozitou je dosud provozní Opicinská tramvaj, uvedená do provozu roku 1902. Jde o jakýsi smíšený typ tramvaje a lanovky, která mezi centrem Terstu a obcí Opicina překonává výškový rozdíl 326 m za stoupání až 26 %.

Popis programu

1. den – Odjezd v pátek ve večerních hodinách (Praha cca 20 hodin)
2. den – Příjezd do městečka Aquileia v sobotu v ranních hodinách. Prohlídka a individuální program cca 2,5 hodiny. Následuje přejezd autobusem k zámečku Miramare, kde si prohlédnete překrásné zahrady, zámecký park s vyhlídkou (cca 2 hod.).Výlet bude ukončen v Terstu s průvodcem a individuálním volnem. Večerní odjezd busem zpět do ČR v cca 19.30-20. hod.
3. den – Příjezd do ČR v ranních či dopoledních hodinách

Cena zahrnuje

  • doprava luxusním busem s klimatizací, WC, DVD, kávovarem
  • česky hovořící průvodce

Příplatky

  • fakultativní vstupy a suvenýry (doporučujeme kapesné cca 40-60 €) Aquilea 10 €/os, Zámek Miramare 12 €
  • další nástupní místa : Pardubice 200 Kč , Hradec Králové 200 Kč

 

Pro svozy jsou využívány: tranzit, osobní auto, autobus, veřejná linková doprava ( převážně ČD a Student Agency )
Nástupní místa v ceně: Praha, Písek, Příbram, České Budějovice
Důležité: Po zakoupení voucheru si rezervujte svůj termín na e-mailu: marcela@czadpraha.cz
Uveďte termín zájezdu a čísla voucherů. Obratem obdržíte cestovní smlouvu, kterou je nutno vyplnit a zaslat zpět. Nejpozději 3 dny před odjezdem dostanete email s pokyny na cestu.

Bližší info na www.czaddopravni.cz, marcela@czadpraha.cz – kontaktní tel. 00420 604 731 639 – Marcela Voltrová, DiS

REZERVACE ON-LINE